Szájhigienés kezelések

A fogkőeltávolítás elhanyagolásából származó negatív egészségügyi következmények A fogkőeltávolítás elhanyagolása fogínysorvadáshoz vezethet. A fogkő és a baktériumok irritálják az ínyt, ami gyulladás kialakulásához vezet. Az esztétikán túl ezért nagyon fontos a rendszeres szájhigenes kezelés azaz a fogkövek eltávolítása.
Amennyiben a baktériumok behatolnak a gyulladt íny és a fog közé, és úgynevezett tasakok alakulnak ki. Amint az íny elválik a fog felületéről, tasakok alakulnak ki és ezáltal kellemetlen szájszaghoz vezet. Amennyiben hosszú időn keresztül nem történik meg a fogkőeltávolítás , a gyulladás eléri a fogágyat, akkor már az ugynevezett fogágy-gyulladásról beszélünk .A fogágy-gyulladás következtében a fogakat rögzítő szövetek elbomlanak, a betegség átterjedhet az állkapocs csontszövetére is. Ennek együttes következménye, hogy a fog tartószerkezete meggyengül, elbomlik, így a fogak meglazulnak, szélsőséges esetben pedig kihullanak.
Mindemellett, a fogkövek miatt gyulladt íny okozta tasakok gyakorta szerepelnek gócbetegség forrásaként, számos másodlagos betegséget okozva, például hajhullás, ízületi panaszok, bőrproblémák. Ezek a betegségek, áttételesen ugyan, de a fogkőeltávolítás hiányából erednek. A káros következmények rendszeresen végzett fogkőeltávolítással megelőzhetek. Hogyan történik a fogkőeltávolítás?
A fogkőeltávolítás többféle módon történhet, de minden esetben fogorvos vagy dentálhigiénikus segítségére van szükség. A fogkő eltávolítása, azaz a fogkő leszedése otthoni körülmények között sajnos nem lehetséges.
A rendelőben alkalmazott legkíméletesebb módszer a fogkő eltávolítására az ultrahangos fogkőeltávolítás. Az ultrahangos fogkőeltávolítás során az ultrahang rezgése pattintja le a fogkövet a fog felszínéről oly módon, hogy a fog nem sérül. A fogkőeltávolítás után polírozás következik, így lesznek a fogak teljesen megtisztítva, valamint a fogkőeltávolítás eredményessége így lesz hosszan tartó. A fogak simára polírozott felületén kevésbé tudnak letapadni a szennyeződések és a lerakódások.

Fogfehérités

Egy fog fehérítése: elszíneződött gyökérkezelt fogak kifehérítésére van lehetőségünk. A sínes fehérítés elve alapján egy-két hét alatt a többi fognak megfelelő természetes árnyalatot kapunk. Sínes fogfehérítő rendszerek: a beteg fogazatáról készített lenyomat alapján sínt készítünk, amelyet egy speciális fehérítő zselével feltöltve a beteg éjjelente visel. 1-2 hét alatt optimális fogfehérség érhető el.
Hatásosabb eredményt érhetünk el a rendelőben végzett fogfehérítések alatt:
A fogfehérítést megelőzi egy teljeskörű dentalhigenes szájüreg kezelés ami egy fogkőeltávolításból és polírozásból áll.
Amikor a fogazat teljesen tiszta, akkor felkerül egy ajakeltartó terpesz, majd a klinikai dentálhigiénikus ínyvédő zselét ken az ínyre, ami fényre szilárdul meg. Így az íny teljesen elhatárolódik a fehérítendő fogfelülettől és az eljárás során használt anyagoktól. Ezután felkenjük a fogak felszínére a fogfehérítő zselét, melyet azután megvilágítunk. A kezelést 2x-3x ismételjük meg fogfehérítés folyamán. A fogfehérítés végső stádiumaként egy érzékenységet gátló paszta kerül a fogakra, majd pár perc után ezt is el lehet távolítani. Ezzel a fogfehérítés eljárás véget is ér, mely az előkészületekkel együtt sem tart egy óránál tovább.
A fogfehérítés előtt egy fogszínskála segítségével megállapítjuk az eredeti, kezelés előtti színárnyalatot. A fogfehérítés végén ugyanezzel a fogszínkulccsal rögzítjük az elért színárnyalatot, megnézzük, hány fokozatot világosodott a fogszín.
A fogfehérítés eredménye egyénenként változó, függ a zománc szerkezetétől, az elszíneződés mértékétől, okaitól, a fogak eredeti színétől

Esztétikus fogtömések

Az esztétikus fogtömés az első frontfogakon és rágófogakon egyaránt alkalmazható. A fényre kötő kompozit fogtömés óriási előnye, hogy a fogak eredeti színe és alakja visszaállítható. Az esztétikus fogtömés nem egyszerűen fehér színű, hanem több színből lehet választani, hogy az adott foghoz a lehető leginkább találó színnel rendelkezzen. Így válik a fogtömés teljesen láthatatlanná. A rágófelszínt is úgy alakítjuk ki hogy a fogtömés révén az barázdált legyen, tehát nem csak esztétikus, de funkcionálisan is tökéletes lesz a restaurált fog.

Gyökérkezelés

Bármilyen baleset, mély szuvasodás, töméskészítés, preparálás, túlterhelés, vagy bármilyen okból elhalt fog esetében szükséges beavatkozás. Általában többszöri kezeléssel jár.
A fogfájdalmak hátterének többségében általában valamilyen gyulladás állhat. Gyökérkezelésre van szükség abban az esetben, amikor a fog lágy belső szövete begyullad, elhal vagy elfertőződik. Ezek egy régebben rosszul elkészített töméstől is előfordulhatnak.
A gyökérkezelés során a fog csatornáiban található ideg és érhálózatot eltávolítjuk. majd fertőtlenítjük, és légmentesen lezárjuk. A fog azonban egy komplex rendszer, így a beavatkozás során 3D CT felvétel készítése is szükséges lehet.

Fogpótlások

Azon esetekben, amikor egy vagy több fog nagyobb mértékben elszuvasodott, vagy sérült, illetve gyökérkezelt, akkor javasoljuk a korona elkészítését. Hídpótlásról akkor beszélünk, ha két- vagy több fogat, akár hiányzó fogak pótlásával, áthidalásával összekötünk.
Korona vagy híd készítésének menete:
- helyi érzéstelenítésben előkészítjük a fogat, fogakat: szükség esetén elvégezzük az előzetes gyökérkezelést, illetve ha a fog nagy része hiányzik, akkor úgynevezett csapos felépítményt helyezünk a fogba. Lenyomatot veszünk, illetve harapásvétellel rögzítjük az állcsontok egymáshoz képesti viszonyát. Szükség esetén arcíves regisztrációt, valamint nyílhegy-próbát is végzünk. Mivel ezt körülbelül egy 7-10 napos fogtechnikai munkafázis követ, erre az időtartamra ideiglenes akril koronát/hidat készítünk a fogakra, amely nemcsak esztétikus megjelenést biztosít, hanem védi is a preparált fogfelszínt a külső hatásoktól.
- a végleges korona vagy híd elkészülte előtt szükség lehet bizonyos egyéb próbák elvégzésére. A pótlásaink minden esetben számítógépes, CAD-CAM eljárással készülnek, mely egyedülálló pontosságot, precíz illeszkedést eredényez. Komplexebb munkák esetén a fogtechnikán először műanyagból frézelik ki a hidat. Fogpróba alkalmával lehetőség van arra, hogy ellenőrizzük a híd illeszkedését, a funkcionális és kényelmi szempontokat, illetve a beteggel együtt véglegesítjük az esztétikai, formai elvárásainkat. Néhány esetben javasoljuk, hogy ezt a műanyag hidat hordja néhány napig, akár hétig a páciens, hogy megszokja a viselését, illetve környezetének is megmutathassa az új pótlását. Ebben a munkafázisban természetesen a szakmai követelmények betartásával még lehetőség van bármilyen változtatásra. - amikor a végleges pótlás elkészül, akkor speciális ragasztócementtel rögzítjük a fogakhoz
Anyagát tekintve megkülönböztetünk fémkerámia, teljes kerámia, illetve cirkónium-kerámia pótlásokat.
- fémkerámia korona/híd:
A fémkerámia koronák váza fémből készül, kerámia borítással.
Bár egyre inkább arra törekszünk rendelőnkben, hogy lehetőleg fémmentes restaurációkat készítsünk, de természetesen még elérhető nálunk kiváló ár-érték aránya és tartóssága miatt a nikkelmentes fémötvözetre égetett, hagyományos fémkerámia pótlás.
Előnyei:
- erős, tartós, hosszabb áthidalásokat is készíthetünk belőle,
- fogszínű porcelán a leplezése, ezáltal természetes a megjelenése,
- CAD-CAM eljárással tervezett, ezáltal precíz az illeszkedése
A mai modern fogászatban a hagyományos fémkerámia pótlásokat egyre inkább kiszorítják a CAD-CAM titánkerámia fogpótlások, illetve az úgy nevezett titánvázas hibrid hidak.
A fémkerámia pótlások hátrányai:
• Fémallergia: A fémkerámia korona fémet tartalmaz, ezért akiknél bebizonyosodott a fémallergia megléte, azon betegeinknek más fogpótlást ajánlunk helyette.
• Megjelenés: a fémváz szürkés tónust kölcsönöz a fogpótlásnak, alacsony a transzparenciája, és a fémszegély a későbbiekben előnytelen esztétikai megjelenést nyújthat az ínyszélnél.
Fémmentes fogpótlások a Sárközy Brothers Dent-nél:
A fémmentes pótlások a természeteshez leginkább hasonlatosak. Szövetbarát anyagok, melyek transzparenciája és fizikai tulajdonságai nagy mértékben hasonlítanak a természetes foganyagéhoz, sok esetben még fogorvos sem tud különbséget tenni saját fog és fémmentes korona között.
A kiváló esztétikai eredményen túl előnye még ezen biologikus anyagokkal történő restaurációknak, hogy általuk elkerülhető a későbbi ínygyulladás, nem alakul ki sötét koronaszél. Biokompatibilis anyagok, fémallergia esetén is biztonsággal alkalmazhatóak.
Keménységük, szakítószilárdságuk meghaladja a fémkerámia pótlásokét. A számítógépes (CAD-CAM) tervezés pedig egyedülállóan precíz illeszkedést, és ezáltal különösen hosszan tartó fogműveket eredményez. A Sárközy Brothers Dental többféle fémmentes pótlást készítünk. Mindegyik típusú teljes kerámia pótlásnak megvan a saját indikációs területe, ezért mIndig az Ön egyedi esetéhez választjuk ki a legmegfelelőbbet a legszebb, és legtartósabb megoldás érdekében.
1. Ittrium erősítésű cirkónium-oxid kerámia
2. e-Max lítium-diszilikát kerámiák
3. monolit / transzparens cirkóniumok (Prettau, Prettau Anterior, Procera, Full Contour Zirconia)
4. Procera cirkónium
Front területre, egyedi, szóló koronaként a legmagasabb esztétikai igények kielégítésére elsősorban préskerámia, e-Max lítium diszilikát koronák vagy Cirkonium koronák készítését javasoljuk.
Hídpótlásokhoz, és nagyobb igénybevételnek kitett területen pedig a monolit típusú teljes kerámia pótlásokat készítjük.

Implantáció

Önnek is egy korszerű fogászati megoldásra van szüksége?
Foghiánya van? Önnek is megoldást nyújthat a fogászati implantátum. A fogászati implantátumok mesterséges foggyökerek, amelyek tökéletesen beépülnek az állcsontba, biztonságos alapot nyújtva a fix, vagy olykor kivehető fogpótlásnak.
Egy-egy implantációs beavatkozást minden esetben alapos kivizsgálás és 3 dimenziós CT felvétel alapú tervezés előz meg. Az előzetes konzultáció során részletes általános állapotfelmérést valamint szájüregi vizsgálatot követően a beteggel megbeszélve közösen döntjük el az implantációs beavatkozás és az esetleges csontpótlás módját és menetét. A fogbeültetés helyi érzéstelenítésben történik, és kiemeljük, hogy fájdalommentes beavatkozás. A legmodernebb, világszerte leggyakrabban használt, tudományosan is igazolt svéd Nobel Biocare és a kedvező árú izraeli Alpha Bio implantátumok széles palettáját kínáljuk betegeinknek.

Szájsebészeti műtétek

A következő szájsebészeti problémákra tudunk megoldást nyújtani:
• fogeltávolítások: a sikeres fogmegtartó kezeléseknek köszönhetően ma már egyre kevesebb természetes fog kerül eltávolításra. Vannak azonban olyan esetek, amikor a fog állapota, vagy éppen a leépült, esetleg gyulladt fogágy miatt válik szükségessé egy fog eltávolítása. Bizonyos gyógyulási időt követően a fogazat legkorszerűbb helyreállítása implantáció segítségével történik.
• foggyökerek egyszerű és műtéti eltávolítása
• bölcsességfogak egyszerű és műtéti eltávolítása
• góctalanítás
• fogeredetű gyulladások: tályogok, ciszták kezelése
• gyökércsúcs-rezekciók, fogmegtartó sebészet
• nyálkahártya-elváltozások kezelése
• csontpótlások (implantációs és parodontológiai csontpótlási eljárások)
• Implantáció

Bölcsességfogak:
A nem megfelelő elhelyezkedésű bölcsességfog torlódást vagy egyéb sérülést okozhat a szomszédos fogakban, az állkapocsban és az idegekben. Azok a bölcsességfogak, melyek a második őrlőfogakra dőlnek, ezeket szuvasodásra hajlamosabbá teszik a fokozott plakk-képződés és ételmaradék-felhalmozódás miatt. Előfordulhat, hogy a lágy szövetek vagy az állkapocs fogságába esnek úgy, hogy csak részben képesek áttörni. Ezeket a bölcsességfogakat impaktált fogaknak nevezzük. A csak részben áttört fogak utat engednek a bakteriális fertőzéseknek, és fájdalmas gyulladással, duzzanattal, szájzárral és általános betegségekkel járnak. A csak részben áttört fogak emellett hajlamosabbak a szuvasodásra és ínybetegségekre, mivel nehezen elérhető helyzetüknél fogva nehezebb a rutin szájhigiénés eszközökkel elérni azokat. A fent említett problémás bölcsességfogakat eltávolításra indikáljuk. Azon fogak, amelyek nagy része előtört, hagyományos módon, helyi érzéstelenítésben, fájdalommentesen, rövid idő alatt eltávolíthatók.Amennyiben nem, vagy csak részben törtek elő, akkor sebészi feltárásban, és szintén egyszerűen, helyi érzéstelenítésben végezzük el a fogeltávolítást. Ilyen esetben a gyorsabb gyógyulás érdekében kollagén szivacsot helyezünk a fog helyére, és antibiotikummal látjuk el a betegünket.

https://www.youtube.com/watch?v=CpC9uTljxLo